NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
4880
Цветни аспекти

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище. „Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание. Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон.  „Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в приветствието си към гостите Нейно Превъзходителство посланик Радка Балабанова

| 16 Ноември 2024, 14:16 ч.
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Снимка © УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

Варненската галерия „Ларго“ представя самостоятелна изложба живопис на пловдивския художник Николай Няголов под наслов „Натюрвив“.

Заглавието е игра на думи с термина натюрморт и в буквален превод означава „жива природа“, което според галеристите прекрасно отразява същността на творбите. Сред тях има нощни и морски пейзажи с крайбрежни фарове и заспали лодки, които са постоянни символи за автора. 

Всички работи са правени специално за изложбата, сподели Няголов. Според него по-различните сюжети в нея са мегалитите, които са серия от три работи. Всъщност това са кромлехи, но ги кръстих мегалити, защото този термин е по-разпознаваем, обясни той.

Те го вълнуват отдавна и в последно време е доразвил идеята си след пътувания у нас и в Малта. Те са изградени толкова правилно архитектонично, а това, че са от преди много хилядол

В Плевен с тържествен ритуал пред паметника на Иван Вазов, разположен в двора на едноименното училище, ще бъде почетено делото на народните будители. За това съобщават от Общината.

Ритуалът ще започне на 1 ноември с молебен, отслужен от свещеници от плевенски храмове. Със свои изпълнения ще участват Общински духов оркестър с диригент Пламен Марков, децата от хор „Звъника” с диригент Ваня Делийска, Първи ученически гвардейски духов оркестър и мажоретен състав при Средно училище „Иван Вазов“. Слово ще произнесе кметът д-р Валентин Христов. 

Преди тържествения ритуал на специална церемония в Арт център - Плевен ще бъдат отличени директори на учебни заведения, придобили осигурителен стаж и възраст за пенсия. Част от празничното събитие ще е и приветстването с „добре дошли“ в учителската професия на 27 млади преподаватели, които сега

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

Dream Theater празнуват 40 години на сцена с концерт в Античния театър.

Събитието е на 21 юли 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team.

По думите носители на „Грами“ се завръщат пред българската публика в легендарния си състав - Джон Петручи, Майк Портной, Джеймс Лабри, Джон Миунг и Джордан Рудес. Петимата тръгват на турне заедно за първи път от четиринадесет години насам, за да представят своята Аn Evening with Dream Theater.

Концертът e част от турне, което стартира този месец в Лондон и ще обхване повече от 20 държави. „Това турне ще бъде невероятно специално за всички нас! Очакваме с нетърпение и емоции всяко едно шоу. Нямаме търпение да се качим отново заедно на сцената и да започнем това историческо празненство за 40 годишнина

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в приветствието си към гостите Нейно Превъзходителство посланик Радка Балабанова. Ректорът на УниБИТ проф. дн Ирена Петева благодари за топлото посрещане и за отзивчивостта да пренесем историята на България в съвременна Франция.

Проф. д.ик.н. Стоян Денчев откри тържеството, обяснявайки колко е престижно да съчетаем честването на два века български учебник и приобщаването на звездата г-жа Вартан към академичната общност на УниБИТ. 

„Щастлива съм за тази чест, украсихте ме с огърлие, на което пише нашите български букви А, Б, В“, възкликна Силви Вартан, облечена в академична тога и с грамота в ръце. В знак на благодарност тя спонтанно запя песента, превърнала се в нейна визитна картичка - „Я кажи ми, облаче ле бяло“, с което трогна присъстващите. 

Шестнайсет портрета на жени, променили хода на историята и оказали огромно влияние върху българското общество, ще бъдат представени в изложбата „Будителките“.

Експозицията е изложена в столично кафене и ще остане там до 15 септември. 

Събитието е част от деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”. 

Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“. Районът е известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

Фестивалът ще продължи до 5 октомври и ще предложи на гражданите и гостите на Бургас разнообразна програма от визуални изкуства, кино, литература и театър. Иво Сиромахов ще представи премиерно новата си книга. Георги Тошев ще покаже новите си документални филми за Цветана Манева, а любителите на късометражно кино ще могат да гледат селекция от програмата на варненския фестивал "Карантината".

За първи път на бургаска сцена ще гостува новият моноспектакъл на Мария Кас

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката. 

Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта. 

„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота –

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година

Г-жа Вартан и съпругът Тони Скоти, с когото тя пристигна, разгледаха изложбата. Експозицията представя седемте издания на „Буквар с различни поучения“ на д-р Петър Берон, които се пазят във фондовете на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Куратори на изложбата – 12 постера, които представят емблематични страници на българската книжовност, са доц. Красимира Александрова, директор на НБКМ, д-р Бояна Минчева, доц. д-р Васил Загоров и гл. ас. д-р Христо Христов. Тази изложба ще украсява и ЮНЕСКО в Париж от 10 декември нататък.

Ден преди това тържество учени от УниБИТ проведоха кръгла маса, посветена на Петър Берон като европейски учен в Българския културен център в Париж.

Отбелязването на 200 години от издаването на първия новобългарски учебник „Буквар с различни поучения“ („Рибният буквар“) бе под патронажа на Националната комисия за ЮНЕСКО на Република България и Министерството на културата на Република България. /ХК

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидне ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 00:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
4880
Цветни аспекти

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

| 16 Ноември 2024, 14:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Снимка © УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

Варненската галерия „Ларго“ представя самостоятелна изложба живопис на пловдивския художник Николай Няголов под наслов „Натюрвив“.

Заглавието е игра на думи с термина натюрморт и в буквален превод означава „жива природа“, което според галеристите прекрасно отразява същността на творбите. Сред тях има нощни и морски пейзажи с крайбрежни фарове и заспали лодки, които са постоянни символи за автора. 

Всички работи са правени специално за изложбата, сподели Няголов. Според него по-различните сюжети в нея са мегалитите, които са серия от три работи. Всъщност това са кромлехи, но ги кръстих мегалити, защото този термин е по-разпознаваем, обясни той.

Те го вълнуват отдавна и в последно време е доразвил идеята си след пътувания у нас и в Малта. Те са изградени толкова правилно архитектонично, а това, че са от преди много хилядол

В Плевен с тържествен ритуал пред паметника на Иван Вазов, разположен в двора на едноименното училище, ще бъде почетено делото на народните будители. За това съобщават от Общината.

Ритуалът ще започне на 1 ноември с молебен, отслужен от свещеници от плевенски храмове. Със свои изпълнения ще участват Общински духов оркестър с диригент Пламен Марков, децата от хор „Звъника” с диригент Ваня Делийска, Първи ученически гвардейски духов оркестър и мажоретен състав при Средно училище „Иван Вазов“. Слово ще произнесе кметът д-р Валентин Христов. 

Преди тържествения ритуал на специална церемония в Арт център - Плевен ще бъдат отличени директори на учебни заведения, придобили осигурителен стаж и възраст за пенсия. Част от празничното събитие ще е и приветстването с „добре дошли“ в учителската професия на 27 млади преподаватели, които сега

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

Dream Theater празнуват 40 години на сцена с концерт в Античния театър.

Събитието е на 21 юли 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team.

По думите носители на „Грами“ се завръщат пред българската публика в легендарния си състав - Джон Петручи, Майк Портной, Джеймс Лабри, Джон Миунг и Джордан Рудес. Петимата тръгват на турне заедно за първи път от четиринадесет години насам, за да представят своята Аn Evening with Dream Theater.

Концертът e част от турне, което стартира този месец в Лондон и ще обхване повече от 20 държави. „Това турне ще бъде невероятно специално за всички нас! Очакваме с нетърпение и емоции всяко едно шоу. Нямаме търпение да се качим отново заедно на сцената и да започнем това историческо празненство за 40 годишнина

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в приветствието си към гостите Нейно Превъзходителство посланик Радка Балабанова. Ректорът на УниБИТ проф. дн Ирена Петева благодари за топлото посрещане и за отзивчивостта да пренесем историята на България в съвременна Франция.

Шестнайсет портрета на жени, променили хода на историята и оказали огромно влияние върху българското общество, ще бъдат представени в изложбата „Будителките“.

Експозицията е изложена в столично кафене и ще остане там до 15 септември. 

Събитието е част от деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”. 

Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“. Районът е известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

Фестивалът ще продължи до 5 октомври и ще предложи на гражданите и гостите на Бургас разнообразна програма от визуални изкуства, кино, литература и театър. Иво Сиромахов ще представи премиерно новата си книга. Георги Тошев ще покаже новите си документални филми за Цветана Манева, а любителите на късометражно кино ще могат да гледат селекция от програмата на варненския фестивал "Карантината".

За първи път на бургаска сцена ще гостува новият моноспектакъл на Мария Кас

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката. 

Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта. 

„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота –

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година

Проф. д.ик.н. Стоян Денчев откри тържеството, обяснявайки колко е престижно да съчетаем честването на два века български учебник и приобщаването на звездата г-жа Вартан към академичната общност на УниБИТ. 

„Щастлива съм за тази чест, украсихте ме с огърлие, на което пише нашите български букви А, Б, В“, възкликна Силви Вартан, облечена в академична тога и с грамота в ръце. В знак на благодарност тя спонтанно запя песента, превърнала се в нейна визитна картичка - „Я кажи ми, облаче ле бяло“, с което трогна присъстващите. 

Г-жа Вартан и съпругът Тони Скоти, с когото тя пристигна, разгледаха изложбата. Експозицията представя седемте издания на „Буквар с различни поучения“ на д-р Петър Берон, които се пазят във фондовете на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Куратори на изложбата – 12 постера, които представят емблематични страници на българската книжовност, са доц. Красимира Александрова, директор на НБКМ, д-р Бояна Минчева, доц. д-р Васил Загоров и гл. ас. д-р Христо Христов. Тази изложба ще украсява и ЮНЕСКО в Париж от 10 декември нататък.

Ден преди това тържество учени от УниБИТ проведоха кръгла маса, посветена на Петър Берон като европейски учен в Българския културен център в Париж.

Отбелязването на 200 години от издаването на първия новобългарски учебник „Буквар с различни поучения“ („Рибният буквар“) бе под патронажа на Националната комисия за ЮНЕСКО на Република България и Министерството на културата на Република България. /ХК

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.